Ako rastú stromy ?

     Ako sa teda mladá rastlina premení na strom ? Najprv si musí vytvoriť drevo : to vznikne tak, že xylém, pletivo rastlinej stonky, ktoré vedie vodu z koreňov do listov, zhrubne a stvrdne. Potom musí stonka prežiť niekoľko rokov, aby mohla vytvárať púčiky na vrchole a nie pri povrchu zeme. Tak prežívajú horúce letá alebo studenú zimu byliny.

    Hlavnou výhodou stromov je ich výška, ktorá im umožňuje prístup k väčšiemu množstvu svetla ako okolitým rastlinám. Spodná časť koreňa  však musí byť  vhodne stavaná, čiže primerane zhrubnutá. To číastočne zabezpečuje rozrastanie koreňového systému, ktorý ukotvuje celú rastlinu, a  čiastočne postupné hrubnutie kmeňa. Každý rok sa na ňom od vrchu až po spodok vytvorí nova vonkajšia vrstva, takže kmeň postupne hrubne, až je jeho výsledný tvar z konštrukčného hladiska  takmer dokonalý.

    Ak zmeriate výšku a hrúbku niekolkých jedincov jednotlivých druhov stromov, zistíte, že je medzi nimi veľmi úzke prepojenie takmer počas celého ich života.

   

     Tento neustály "vonkajší rast" znamená, že vodivé pletivá su vždy na okraji stromového kmeňa  a staršie pletivá sa nachádzajú v jeho strede, kde slúžia ako opora, pričom kanálikmi vedú vodu do listov, prípadne ju z nich odvádzajú.

     V oblastiach so studenými zimami, počas ktorých sa rast pozastavuje, sa vytvárajú letokruhy, podľa ktorých možno určiť vek zoťatého stromu.